..:Recenze:..

VoDT aneb jak šla Black do kina

20. prosince 2010 v 13:36 | Black
Ano, i já už navštívila kino. Nicméně "jen" 2D, protože má hlava nemá 3D formát příliš v lásce. 

Pamatuju na moment, kdy jsem se dozvěděla o výměně Andrewa za Michaela. Nebyla jsem nadšená, spíše zděšená. Bála jsem se moc velké změny. Před premiérou přicházely ze všech stran zprávy, že je to nejlepší díl ságy a že změna je k nepoznání. Nesouhlasím. Nejlepším dílem zůstává nadále Lev, čarodějnice a skříň.

A změna stylu to byla sakra velká, i když byla pořád v mezích, kdy to fanoušek dokáže přijmout. Především u kamery to bylo poznat, protože někdy jste mohli mít dojem, že to točíte na domácí kameru a přitom jste u toho. Nebyl to obraz filmový, nýbrž televizní. Kdyby tak byl natočen celý film, nezlobila bych se. Ale když u jedné scény vám kamera jezdí, aby vytvořila dojem až epický a v druhé herec div do oné kamery nenarazí, není to dobře. 

Dostáváme se k hercům. Jak tak na sobě pozoruju, stárnu a herci, co se mi líbili v roce 2008, kdy šel do kin Kaspian, už mně nezaujmou. Nemají čím, protože hrajou pořád stejně. Bohužel pro ně, vyrostli, takže nejsou ani roztomilí. Ano, Georgie se Skandarem nejsou brakoví herci, ani zdaleka. Ale vedle úžasného Willa Poultera, kterého jsem si mimochodem zamilovala už v Malém Rambovi, prostě vypadají nemastně neslaně. Nemluvě o Benovi, od toho by člověk po dost dobrém Dorianu Grayovi čekal prostě víc. Na druhou stranu uznávám, že pak, když všichni byli na stejné úrovni, se člověk lehčeji ponořil do příběhu a těšil se, až scénu naruší Eustace se svým hysterickým křikem:)


Děj knižního příběhu je známý všem. Hrdinové putují a hledají. Ono vlastně všichni hrdinové z Narnie jen putují a něco hledají, v případě Poutníka bez většího důvodu. V knize to sedí, nevadí. Naopak, člověk si pak ve své fantazii dotvoří svět dle vlastního uvážení. Filmaři tu výhodu nemají, ovšem že hrdinové budou hledat meče lordů pro záchranu světa, to mě nenapadlo. Sedělo to tam, jen se tím Narnie posunula do typických fantasy filmů pro děti.

Ovšem co vyzvednout musím, je scéna a grafika. Triky, kulisy, všechno skvělé. Eustace jako drak byl úžasný, jeho modré oči vypadaly naprosto fantasticky-očividně se tvůrci poučili z chyb Eragona;)

Velice chválím hudbu, protože u scén majestátnějších ponechali Narnijskou tématiku, za což jsem jim neskonale vděčná. Pak tohle všechno doplnili méně výraznou hudbou, která už jen dokreslovala už tak dost bohatý obraz. Moc dobrá volba

Sumasumárum: Nevím, jestli film zařadit před nebo za Kaspiana. Byl větší, epičtější, ale byla to jiná Narnie. Hezká, ale jiná. Pro fanoušky je to něco, co je povinností vidět, nestačí o tom jen číst, protože je vždy dobré vidět pohled na Narnii i z pohledu někoho jiného než byl Adamson. Doporučuju, ale nečekejte Oskarový snímek.

PS: Pobavila mě hláška Jadis, když se v rámci pokušení a strachu srdce zjevila Edmundovi..
"Mě se nezbavíš.." To se člověk musí zasmát, protože co myslíte, že ze mě vypadlo, když se tam ukázala poprvé? "Zas tá?":D

PS2.: Díky Janiss jsem si vzpomněla ještě na jednu věc. Mořský had nevypadal jako had a já jen dumala nad tim, proč se tvůrci inspirovali u těch malých potvor ze Star Gate..:D

RECENZE: "Děti z Narnie rostou, ale film pelichá a dětinští"

8. prosince 2010 v 13:54 | Pája

Tak, nevím, jestli mám jásat, nebo řvat. Kritik je Mirka Spáčilová, která kritizuje všecko, na co přijde. No, každopádně třeba PC dostal taky 50%; ale co nepochopim je, že Čarodějův Učeň, který byl táhlý a plný klišé (neříkám, že sa mi nelíbil, ale aj tak mohl byt o moc lepší) dostal od paní Mirečky procent 60.
A co bitva s mořským hadem? Vím, už sa opakuju, ale přeca može byt tak laskavá a brat ohled na to, že ta knížka je mnohem starší než film Piráti z Karibiku, takže porovnávat tyto dva příběhy sa nedá (hehe, já kritizuju kritiky.. ale enom do nich! :D).


RECENZE

I v Česku točil dvakrát Letopisy Narnie Andrew Adamson. Třetí díl série s podtitulem Plavba Jitřního poutníka, jenž má ve čtvrtek premiéru, s novým režisérem lehce vypelichal; jako digitální lví hrdina.


Z filmu Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Druhá recenze Poutníka z českých luhů a hájů

7. prosince 2010 v 16:50 | Pája
Další recenze. No, jestli naši budů reagovat na film stejně ja tito pitomci (o čemž sice pochybuju.. ale nebylo by lepší je poslat na nákupy zatímco já a brácha sa budem dívat na film?), tak už teda nevím. Vím, záleží na mě, ale co? Když mňa mrzí, že ten film tak zdrbali. Nemyslím filmaře, ale ti, kteří to recenzovali.
btw. v knihovně byly jakési Zlínské noviny s článečkem o VDT... Dalo by sa říct, že netuším, jestli ten film viděli, ale připadalo mi to, že sa jim film celkem líbil. Ale poznajte to z článku na půl stránky, z čehož je půlka nadpis a obrázek.

Recenze:

Letopisy Narnie. Série instantnější než polévka od vitany. Je mi skutečně obrovskou záhadou, jak dokázala dojít až k třetímu dílu, zvlášť po předražené dvojce. Každopádně, Plavba Jitřního poutníka je zde a s ní všechny klady i zápory (no dobře - jen zápory, klady předchozí díly neměly) série. Abych byl ale fér, rozhodně se jedná o doposud nejlepší díl. Bohužel, vzhledem k umístění laťky to není zrovna terno. Vlatně to neznamená vůbec nic.

První česká recenze Poutníka

7. prosince 2010 v 16:41 | Pája
Na netu sem objevila recenzi na VDT.. Anglicky psaných je kupa, ale česká je zatím enom tato - teda ta, o které vím.
Jak sem si to četla, nezoufala sem, protože na té stránce (film.moviezone.cz) kritizujů snad všecko. Jakoby ani nevnímali, že film je podle KNÍŽKY a ne knížka podle filmu - a filmaři chtěli diváky potěšit tím, že sa budů co nejvíc držat knížky. Chců další velkolepů bitvu (nebo mně sa  to tak zdá).. Prý za to može rozpočet.. Houby! Kdyby aspoň vnímali ten fakt mnou už jednou zmíněný, že je ten film podle knížky, pochopili by to... doufám.
Takže, já myslím, že to dopadlo dobře - podle té kritiky všeckého, co tam majů.

Samotná recenze:

Zpátky do Narnie! Do země velkých dobrodružství, bájných tvorů a vlezlých morálních ponaučení, kterým je třeba naslouchat, protože je říká lev. A lev je v Narnii nejen král tvorstva, ale i vůdčí postava místní inteligence, potažmo duchovenstva obecně. Za dva roky se toho v daleké zemi mnoho nezměnilo. Vlastně ani samy postavy neví, proč si jdou pro další dávku zvířecí moudrosti. My pozemšťané naštěstí příčiny známe: Za vším hledej peníze.
Před dvěma lety se Disney těžce spálil s druhým dílem Narnie. Rozjeté fantasy série se zřekl a nechal společnost Walden Media, specializovanou výhradně na sterilní báchorky pro celou rodinu, vyjednávat s jinými studii. Na vábení mluvících minotaurů, bobrů a krysomyší  zareagovali u Foxů, kterým nějaká vlastní sága pro děti a dospělé evidentně scházela. A tak se Narnia mohla po přijetí určitých nápravných opatření (výměna režiséra, seškrtání rozpočtu, přesun premiéry na výhodnější předvánoční termín) znovu rozprostřít po plátnech multiplexů. Tentokrát v ní ale nejde ani tak o záchranu magické země, jako spíš o spasení série samotné - další kasovní neúspěch by tuhle pohádku definitivně zatípl.
Že se šetřilo, je patrné na první pohled. Přestože inflace a náklady na 3D šponují ceny nahoru, Plavba Jitřního poutníka je i tak o víc jak třetinu levnější než Princ Caspian. Nedočkáte se kvůli tomu tentokrát závěrečné monumentální bitvy, v níž by se na pláni srážely dvě zvířecí armády, a do toho hláškoval bobr nebo zuřily stromy. Finále obstará "jen" souboj jedné potvory s posádkou malé kocábky. A v tom je ten fór - i mnohem komornější scéna může ve výsledku působit daleko intenzivněji a strhnout výrazně víc než supernákladné manévry digitální zvířeny.
Ne, nechci a nebudu nabíjet čtenáře přílišným optimismem, protože ty nejdůležitější věci se nezměnily. Walden Media bohužel hledí na kontinuitu ságy ve všech ohledech, což i nadále obnáší instantní emoce, kýčovité vizuály, nákladnou, přesto televizí zavánějící výpravu, nevyvážené triky a samozřejmě i bolestivé herecké obsazení. Z něj sice kvůli věku vypadli představitelé Zuzany s Petrem (oba mají jen camea), ale pořád zůstala průměrná Lucinka a naprosto nesnesitelný Edmund, jenž už posté a postoprvé krčí svůj obličej na znamení toho, že jej zlo svádí na špatnou stranu. Uff. Není to pěkný pohled. Ani představitel Caspiana Ben Barnes to na oscarové pódium jen tak nedotáhne, a pak zbývá už jen nová posila Will Poulter alias rozmazlený Eustác: Herecky silnější než kdokoliv z původní sourozenecké party, ale dlouhé minuty hnaný do tak otravné frackoidní polohy, že si nejspíš budete většinu filmu přát, aby s tím uřvaným fakanem někdo rychle natočil remake Čelistí.
Nově ustavená čtveřice každopádně brázdí moře tam a zpátky, jelikož musí najít sedm mečů a položit je na jeden stůl. Důvody se příliš nerozebírají - prostě se pluje vpřed, tak aby si šlo sindibádovsky odškrtávat jednotlivé zastávky na dobrodružné plavbě.
Pouť to není příběhově dvakrát propracovaná a zpočátku ani strhující. Od jedné loďky a vybydleného přístavního města se ale postupně dostáváme do čím dál tím zajímavějších končin, v nichž se množí potvůrky a nepatrně se zahušťuje atmosféra. U režiséra Michaela Apteda sice nikdy nešlo moc vypozorovat osobitý rukopis, ale po řemeslné stránce vše šlape, jednotlivé scény se daří slušně řetězit bez výrazných lapsů a film díky tomu alespoň nějak srozumitelně vede svého diváka vstříc konci. Na třetí Narnii je přitom fajn, že graduje, že postupně zesiluje a že se ke konci už rozehrává do veskrze důstojné fantasy pro malé diváky. Dojde i na napětí. A na neurážející emoce. Ó, díky! Je to ukázněné a úsporné zabavení nepříliš náročné cílové skupiny, které se propracovalo na úroveň velmi nákladné a relativně povedené televizní pohádky.
V kontextu Pána prstenů je to hrozně málo. Při vzpomínce na Eragona a Prince Caspiana ale možná tak akorát.
Aslan si prostě naverboval novou "mládež" do hodin náboženství… a ani nás přitom nena*ral.
P.S.: Po čtvrthodině jsem přestal vnímat jak dabing (dobré znamení), tak i 3D formát (trochu horší). 

Zdroj: http://film.moviezone.cz/letopisy-narnie-plavba-jitrniho-poutnika/recenze/

Konečně!

20. června 2008 v 19:40 | Black
Sem byla na kaspianovi! Hej lidi, mna to úplně dostalo. Ten začátek, to sem sa úplně lekla, ale jako dobré. Obsah vám říkat nebudu, protože mě pár věcí taky hezky zarazilo.
Zorganizovala sem to já, zarezervovala lístky a jelo sa. Dokonce mna mamina omluvila z poslední hodiny, abysme stihli autobus. Dojeli sme tam, vyzvedli lstky a bloumali sme po Jablku asi hodinu, ne sme teda usoudili, že už to stačí, šli sme kůpit poprcorn a kolu a zalezli do kina. A pak to přišlo. Řeknu vám, že s knížkou to moc společnýho nemá. Ten holý děj ano, ale jinak... Je tam přidána jedna bitva, která mna dostala a normál mě tekly slzy. Prostě sem sa neudržala. A měla sem s tím problém dá se řéct celů dobu. Až na ten konec teda, protože ten znám.
Soundtrack by úžasný. Já ho sice znala, ale tam to zní naprosto jinak. Když sem četla pár recenzí, měli k tomu výhrady, prý je moc stejný. Ano pravda, moc se to nezměnilo, ale aranžování je naprosto olišné, jsou tam přidány temné melodie...takový Harry Potter mě taky nepřipadá, že by sa nějak měni. Navíc, já myslím, že je dobře, že ta hudba je stejná, protože když ji někdo ulyší, oamžitě si řekna: ,,Aha, to je z Narnie."A to celé, prostě bomba...asi na to pojedu znova=oD Mám ale pár výhrad:
-nechápu, proč z Petra udělali to, co udělali. To sem absolutně nepochopila. Naštěstí sa brzo vzpamatoval.
-Kaspian byl moc rozumnej na můj vkus, takže by to zvládl sám tu bitvu.
-záběry během duelu mezi Petrem a Mirazem byly občas, řekněme, divné. To se mi moc nelíbilo, kazilo to dojem z bitvy, ale nic strašného


Naprsotá bomba to byla. Já vím, že sa opakuju, ale byla...ted už mosím letět, idu na konečnů naší třídy, takže pááá=o*

Další recenze...

20. února 2008 v 18:01 | Black
Myslím, že ten kdo ji psal, aspolutně nepochopil ani film, ani knížku a ani Leweise!!!, protože tak něco strašného může napsat jenom nevzdělanec...ok, beru, káždý má ne názor právo, ale až si to přečtete uvidíte, proč su tak naštvaná. Fantazy má několik poselství a ten, kdo je nevidí a nechápe, nemá co psát recenze=o(
 
 

Reklama